Mobil
Toyota Voxy 2.0 CVT 2025
Mobil
| Mesin | M20A-FKS 1.986 cc |
|---|---|
| Transmisi | CVT |
| Bahan Bakar | Gasoline |
| Dimensi | 4.695 x 1.730 x 1.855 mm |
| Kapasitas Kursi | 7 orang |
| Kapasitas Tangki | 52 liter |
| Tenaga | 170 PS / 6.600 rpm |
| Torsi | 20,6 kgm / 4.900 rpm |
| Penggerak | 2WD |
| Fitur Keselamatan | Toyota Safety Sense, Pre-Collision System, Lane Tracing Assist, Dynamic Radar Cruise Control, Automatic High Beam, Blind Spot Monitor, Panoramic View Monitor, Parking Support Brake, Vehicle Stability Control, Hill Start Assist, ABS, EBD, Brake Assist, Complete SRS Airbags, ISOFIX + Tether. |
| Fitur Kenyamanan | Dual sliding door with kick sensor, power back door side button, flexible seat arrangement, 7-inch TFT LCD MID with Head Up Display, seamless steering switch with TSS button, 9-inch head unit, 11.6-inch roof rear seat entertainment, pleasant air purifier, wireless charger, 6 USB ports, T-Intouch connected services. |
Deskripsi
Toyota Voxy 2.0 CVT adalah Premium MPV bermesin M20A-FKS 1.986 cc dengan transmisi CVT, kabin fleksibel 7 penumpang, dual sliding door with kick sensor, power back door, Panoramic View Monitor, Toyota Safety Sense, dan fitur multimedia lengkap untuk perjalanan keluarga yang nyaman.