Mobil
Toyota Alphard 2.5 XE 2026
Mobil
| Mesin | 2AR-FE 2.5 Gasoline |
|---|---|
| Transmisi | CVT |
| Bahan Bakar | Gasoline |
| Dimensi | 5.010 x 1.850 x 1.945 mm |
| Kapasitas Kursi | 7 orang |
| Kapasitas Tangki | - |
| Tenaga | 134 kW / 182 PS |
| Torsi | 235 Nm / 23.9 kgm |
| Penggerak | FWD |
| Fitur Keselamatan | Toyota Safety Sense 3.0, Pre-Collision System, Full Speed ACC, Lane Tracing Assist, Panoramic View Monitor, Blind Spot Monitor with Safe Exit Assist, Parking Brake Support for object, vehicle, and pedestrian, Front Driver + Passenger Airbags, Side Airbags, Curtain Shield Airbags. |
| Fitur Kenyamanan | Synthetic leather seat, captain seat with large headrest and power adjustment, rear side shade, 14-inch head unit with 15 speakers JBL, 12.3-inch full TFT digital meter, wireless charger, dual A/C, moon roof with power shade, comfortable power slide door. |
Deskripsi
Toyota Alphard 2.5 XE adalah varian luxury MPV gasoline dengan mesin 2AR-FE 2.5, output 134 kW / 182 PS, torsi 235 Nm, transmisi CVT, dimensi 5.010 x 1.850 x 1.945 mm, wheelbase 3.000 mm, 225/65 R17 alloy wheel, serta Toyota Safety Sense 3.0.